Treći dan devetnice sv. Dujmu

 

Trećeg dana devetnice sv. Dujmu, u subotu 30. travnja, u splitsku katedralu hodočastili su vjernici župa Neretvanskog i Biokovskog dekanata sa svojim svećenicima. Koncelebrirano euharistijsko slavlje predvodio je fra Vinko Prlić, dekan i župnik župe Sv. Anastazija u Staševici. Na misi je pjevao Mješoviti zbor župe sv. Stjepana iz Opuzena pod vodstvom s. Marinele Delonga.

P1820265Fra Prlić je u svojoj homiliji okupljenim vjernicima posvijestio veličinu mučeništva kršćana nekada i danas. Spominjući tisuće mučenih i ubijenih svjedoka vjere u Rimu, Saloni i diljem svijeta, poput sv. Dujma, istaknuo je da u njima imamo primjere kako za vjeru živjeti. „Oni su najljepše cvijeće na livadi dvijetisućete povijesti Crkve. Mučenička krv spajala je duše ubijenih kršćana u jedinstven osjećaj bratske ljubavi. To je vrijeme dobitaka, a ne gubitaka. Svaka kaplja prolivene krvi padala je u 'blagajnu Božjeg kraljevstva' od koje milijuni kršćana i danas žive“. Rekao je da je mučenika bilo ne samo za vrijeme Rimskog Carstva već i za vrijeme osmanlijskih osvajanja i komunizma, ali da ih ima i danas u svakom kršćanskom narodu. Kao najsvjetlije primjere u Hrvata naveo je Nikolu Tavelića, Marka Križevčanina, Miroslava Bulešića, Drinske mučenice, Alojzija Stepinca i puno neznanih koji nisu iznevjerili Krista i Katoličku crkvu ni ideale slobode, domovine i istine.

Ovogodišnja devetnica sv. Dujmu obogaćena je hodočašćima u splitsku Prvostolnicu povodom Godine milosrđa. Uvodne obrede pred kapelicom Gospe od pobjede na Peristilu predvodio je katedralni župnik don Tomislav Ćubelić.

Po završetku misnog slavlja koncert je održao Mandolinski orkestar „Sanctus Domnio“ pod vodstvom prof. Vladimira Lukasa. Koncertna majstorica bila je prof. Ivana Kenk Kalebić, a solisti na mandolini bili su Mate Košutnik, Brigita Banović i Zrinka Bakić, na flauti Marija Basić, te sopranistica Marina Mrdjen. Izvdene su skladbe: Invencija (B. Bjelinski), Oblaci (B. Matijašević), Tko je Eva (M. Lončar), Koncert (G. Giuliano), Koncert za mandolinu i orkestar (V. Sunko) i Issa (P. Sviličić).

P1820348Mandolinski orkestar „Sanctus Domnio“ osnovan je 1990. godine pod vodstvom glazbenog pedagoga Marina Katunarića, a Gradsko mandolinsko društvo Sanctus Domnio Split utemeljeno je 25. lipnja 1991. i povjereno vodstvu dirigenta Vladimira Lukasa. Na svom repertoaru orkestar ima brojne skladbe skladane izvorno za mandolinske ansamble te prerade skladbi za druge orkestre suvremenih i klasičnih skladatelja. Orkestar je do sada održao veliki broj koncerata u domovini i inozemstvu. Redovito nastupa na hrvatskom festivalu mandolinista Mandolina Imota u Imotskom te na brojnim međunarodnim festivalima i natjecanjima gdje odnosi brojne nagrade. Također, dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja za svoj rad. Do sada su snimili tri nosača zvuka. Kroz sastave Društva, orkestar starijih članova Sanctus Domnio, orkestar mlađih članova Anđeli svirači, te kvartet Da capo, prošlo je preko tristo mladih glazbenika, izvevši djela brojnih skladatelja, od baroknih do suvremenih, hrvatskih i stranih. Među njima je i više praizvedbi djela posvećenih upravo ovim sastavima. Društvo svake godine organizira i vlastitu školu mandoline i gitare, prema odobrenim programima ovih instrumenata za osnovne i srednje glazbene škole, u kojima priprema svoj pomladak, a sudjeluje i u provođenju međunarodnih majstorskih radionica. Trenutno Društvo u svom sastavu ima Mandolinski orkestar Sanctus Domnio, Mladi mandolinski orkestar Anđeli svirači i više komornih mandolinskih skupina. Članovi orkestra su učenici osnovnih i srednjih škola, studenti i profesori splitske Glazbene škole Josip Hatze te njenih podružnica na prostoru Srednje Dalmacije.