Održana Nadbiskupijska vjeronaučna olimpijada za osnovnu školu i natjecanje iz vjeronauka za srednje škole

Nadbiskupijska vjeronaučna olimpijada za učenike osnovnih škola i natjecanje iz vjeronauka za učenike srednjih škola održani su u petak 19. veljače 2016. godine, u Osnovnoj školi „Stjepan Radić“ u Imotskom. Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je „Brak i obitelj u Božjem naumu“. Nakon dvije prethodne razine, školskoga i međuškolskog natjecanja, u završnom natjecanju na nadbiskupijskoj razini sudjelovala je 21 osnovnoškolska i 10 srednjoškolskih ekipa.

Na početku natjecanja škola domaćin upriličila je prigodni kulturno-umjetnički program u gradskoj kino dvorani koji je započeo pjevanjem državne himne u izvedbi školskoga zbora pod ravnanjem prof. Sande Medić. Prigodnu molitvu izrekla je Josipa Kukavica, a učenici 2. a i 2. b razreda predstavili su se plesom koji su pripremile učiteljice Katija Nikolić i Milena Ivkošić. Prof. Sanja Bago pripremila je monolog „Divne mojine“ kojeg je izveo Ante Borna Kujundžić te recitaciju „Plač anđela“ u izvedbi Magdalene Marte Bago i Mateje Jukić. Okupljene je zabavila i scenska igra „Ploča“ koje je s učenicima 2. d uvježbaola prof. Jona Glibota.

Natjecateljima, njihovim mentorima i svim nazočnim gostima riječ dobrodošlice uputila je ravnateljica najveće škole u Splitsko-dalmatinskog županiji OŠ „Stjepan Radić“, prof. Monika Pavlović Grabovac. Istaknula je kako je čast biti domaćin natjecanju iz vjeronauka te zahvalila svima koji su pomogli pri organizaciji. Izrazivši zadovoljstvo temom, kazala je da zdrave obitelji odgajaju djecu u čestite i odgovorne pojedince te stvaraju pretpostavke za opstanak škola, naroda i čovječanstva. Okupljene je pozdravio i fra Kristian Stipanović, gvardijan, župnik i dekan u Imotskom koji je čestitao sudionicima na stečenom znanju te ih pozvao da svoje talente iskoristite za svoje dobro i za cijelog naroda te da se raduju s onima koji budu najbolji. Dobrodošlicu je u ime grada Imotskog uputio g. Grgo Nikolić, pročelnik za kulturu koji je svima zaželio da uživaju u ljepotama i posebnostima grada. Prigodne govore održali su i predstojnik splitske podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje prof. Vlade Matas i pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Splitsko-dalmatinske županije g. Tomislav Đonlić.

Pozdravnu riječ uputio je i don Josip Periš, predstojnik Katehetskoga ureda Splitsko-makarske nadbiskupije koji je izrazio nadu da su natjecatelji zapamtili ono najvažnije, da je brak zajednica muškarca i žene te da je obitelj temeljna stanica svakog zdravog društva. Svima je prenio i pozdrave splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića koji nije mogao prisustvovati natjecanju, a koji je učenicima poručio da je ponosan što je, zahvaljujući njihovom radu, Splitsko-makarska nadbiskupijama godinama najbolja iz vjeronaučnih natjecanja u cijeloj Hrvatskoj. Predsjednik Povjerenstva g. Nikola Milanović upoznao je natjecatelje s pravilima i tijekom natjecanja te pojasnio da je tema odabrana zbog svih problema koje obitelji prolaze danas, te da je cilj bio na temelju Svetog pisma i crkvenih dokumenata doći do izvora, do onog što je Bog naumio s brakom i obitelji.

Nakon uvodnog dijela uslijedilo je natjecanje koje se sastojalo od tri dijela, pisanog testa, tombole i kviza „Tko želi biti Isusov milijunak?“. Prvom krugu natjecanja, pisanom ispitu znanja, učenici su pristupili pojedinačno, a kao grupa mogli su osvojiti maksimalno 60 bodova. Po završetku testa oko 140 sudionika okrijepilo se hranom i pićem te su pod vodstvom učitelja škole domaćina posjetili Muzej i župnu crkvu franjevačkog samostana u Imotskom, Crveno i Modro jezero i tvrđavu Topanu. Za to vrijeme, članovi Povjerenstava i mentori ispravljali su njihove testove.

 

Prije nastavka natjecanja, po prvi put na vjeronaučnoj olimpijadi održan je i revijalni program kojeg su pripremili domaćini, a u sklopu kojeg je nastupio srednjoškolski zbor i bend koje je uvježbao Josip Domazet. Potom je KUD Dikovača izveo „Hercegovački linđo“ za kojeg je koreografiju pripremila Ana Kaštelanka, a skladbe„Nobody knows the trouble I've seen“ i „Crucifixus“ izveo je Kvartet trublji Glazbene škole „Dr.fra Ivan Glibotić“ pod vodstvom Ivana Glibote Crnog.

VIDEO: Vjeronaučna olimpijada u Imotskom - reportaža

Drugom krugu natjecanja pristupile su sve ekipe, a na tomboli su mogli osvojiti 20 bodova koji su se pribrajali već osvojenim bodovima s pisanog testa te se tako dobilo po pet najboljih ekipa iz osnovne i srednje škole. Oni su pristupili završnom krugu natjecanja, kvizu „Tko želi biti Isusov milijunak?“ u kojem su predstavnici svih pet ekipa istovremeno pisali odgovore na zadana pitanja kojima su mogli osvojiti od jednog do četiri boda. Na sve tri razine učenici su pokazali visoku razinu pripremljenosti i usvojenog znanja tako da je natjecanje bilo neizvjesno do samog kraja.

Među osnovnoškolskim ekipama prvo mjesto osvojila je ekipa Osnovne škole „Sućidar“ iz Splita pod vodstvom mentora don Ivana Čotića s osvojenih 97,75 bodova. Drugoplasirani su bili učenici Osnovne škole „Zmijavci“ s mentoricom Andrijanom Bagarić (95,25 bodova), a treće mjesto osvojili su natjecatelji Osnovne škole „Tučepi“ s mentoricom Marinom Šimić (95 odova).

U kategoriji srednjih škola prvo mjesto osvojili su učenici III. gimnazije Split pod vodstvom mentorice Ana Gelo s osvojenim 91 bodom. Drugo mjesto osvojila je splitska V. gimnazija „Vladimir Nazor“ s mentorom Antom Majićem (90,5 bodova), a treće mjesto Srednja škola Ivana Lucića iz Trogira mentorice Anite Vuletin (89,75 bodova).

Predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije don Josip Periš čestitao je pobjednicima i zahvalio vjeroučenicima, njihovim mentorima, domaćinima i članovima Povjerenstva. Svim ekipama podijelio je priznanja o sudjelovanju na natjecanju, a prvih pet posebno je nagrađeno knjigama.