U Splitu započeo 38. Međunarodni simpozij profesora filozofije i teologije

38. Međunarodni simpozij profesora filozofije i teologije održava se u u Duhovnom centru Oaza sv. Marije Krucifikse Službenica milosrđa u Splitu od 22. do 24. travnja, u organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prvoga dana, u utorak 22. travnja, održali su se sastanci teoloških društva, a simpozij je svečano otvoren u srijedu 23. travnja.




Dobrodošlicu sudionicima izrazio je splitsko-makarski nadbiskup i Veliki kancelar Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu mons. dr. sc. Marin Barišić, koji ih je  pozdravio u ime svih biskupa. Zahvalio im je na njihovu radu, pozivu, poslanju i svemu što znače Crkvi i narodu. "Vi ste odgojili i odgajate tolike generacije navjestitelja i onih koji će sutra odgajati druge. Zato bih želio da ovaj susret za svakog od vas bude obogaćenje te da se u svoje sredine vratite osnaženi za vaš daljnji rad kako bi neumorno mogli svoje studente dublje uvoditi u otajstvo spasenja", kazao je nadbiskup Barišić. Poticajne riječi uputio je i Veliki vicekancelar KBF-a u Splitu fra Joško Kodžoman, provincijal Provincije Presvetoga Otkupitelja. "Dugi i uspješni kontinuitet održavanja ovog simpozija najbolji je pokazatelj snažnog duhovnog i društvenog senzibiliteta naših teoloških stručnjaka i zainteresirane vjerničke i ostale kulturne javnosti", naglasio je provincijal i svim sudionicima i predavačima zaželio plodonosan rad.


Dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu, prof. dr. sc. Ante Mateljan izrazio je zadovoljstvo što je KBF Split ove godine imao čast biti suorganizator simpozija. "Današnja liturgija upućuje nas na to da tražimo, a jedan od načina traženja Gospodina je i teološko traženje. Neka Gospodin blagoslov ovaj skup da bude na putu traženja i da nas potakne da Onoga koji je našao nas posvjedočimo i približimo onima koji ag traže". Dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Tonči Matulić izrazio je radost što su se sudionici i ove godine okupili u velikom broju što pokazuje da je zajedništvo potrebno i da je važnije od rezultata znanstvenih dostignuća istraživačkog teološkog rada koji se ovdje predstavljaju.


Na otvorenju su, uz nadbiskupa Barišića, provincijala Kodžomana i rektore Katoličkih bogoslovnih fakulteta u Zagrebu i Splitu, sudjelovali i dekan KBF-a Univerziteta u Sarajevu mons. dr. Pavo Jurišić, dekan Franjevačke teologije u Sarajevu dr. sc. fra Vili Radman, predstavnici KBF-a u Đakovu, Filozofskog fakulteta Družbe Isusove u Zagrebu i Visoke teološko-katehetske škole u Zadru.


Nakon svečanog otvorenja uslijedila su predavanja "Ekumenizam u djelu Lothara Liesa" (mr. sc. Antun Japundžić, Đakovo), "Pastoral i pastoralna teologija u misli Sergia Lanze" (prof. dr. sc. Alojz Čondić, Split), "Participatio u bogoslužju: slavlja putujuće Crkve" (mr. sc. Domagoj Volarević, Split) i "Komunizam i Crkva" (prof. dr. sc. Slavko Slišković, Zagreb). U popodnevnim satima sudionici su posjetili dolinu Neretve. U četvrtak, 24. travnja održat će se  predavanja "Vjernička društva i udruge. Aktualnosti i perspektive" (mr. sc. Lucija Babić, Zagreb), "Religijsko obrazovanje i društvo znanja" (prof. dr. sc. Blaženka s. Valentina Mandarić, Zagreb), "Duhovnost vjeroučitelja vjernika laika u suvremenim hrvatskim crkveno-društvenim uvjetima" (dr. sc. Kata s. Amabalis Jurić, Zagreb) i "Suvremene komunikacije i novi oblici društvenosti - izazov za socijalni nauk Crkve" (prof. dr. sc. Jerko Valković, Rijeka). Simpozij će završiti plenarnom raspravom.