Susret nadbiskupa Barišića i moliškog Hrvata don Angela Giorgetta

Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić primio je u utorak, 17. listopada u Nadbiskupskom ordinarijatu u Splitu moliške Hrvate: don Angela Giorgetta, župnika u župama San Felice del Molise i Montemitro te njegovoga pastoralnog suradnika Roka Giorgetta.

U njihovoj pratnji bio je i fra Petar Milanović Trapo, koji je 17 godina bio župnik u Molisu, u trima selima: San Felice, Montemitro i AcquavivaCollecroce, a sada istražuje povijest moliških Hrvata i priprema povijesno djelo o njima na hrvatskom jeziku.

Hrvati u talijanskoj regiji Molise žive već stoljećima, doselivši se tamo tijekom 15. i 16. stoljeća u bijegu pred Turcima. Nažalost, njihov broj se iz godine u godinu smanjuje. Danas ima oko 2000 moliških Hrvata u tim trima selima. Budući da sljedeće godine slave veliki događaj 500 godina dolaska Hrvata u selo San Felice del Molise 1518. godine, župnik don Angelo došao je pozvati nadbiskupa Barišića da predvodi središnje slavlje 1. srpnja 2018. u Molise na koju će doći brojni uzvanici iz cijele Europe.

Nadbiskup je zahvalio na pozivu i kazao: „Radost mi je i zadovoljstvo sudjelovati na toj velikoj proslavi 500 godina dolaska Hrvata u Molise. Sudionici smo vaših tragedija, sudbina, križeva i most smo između dvije obale. Ono što je ostalo moliških Hrvata u tim trima selima svjedočanstvo je naraštaja koji su živjeli u Molisu kroz ovih 500 godina. Ovo je trenutak da vam posvjedočimo kako niste sami, nismo vas zaboravili i želimo s vama uspostaviti još bolje odnose na razini Crkve, ali i na društveno-kulturnoj razini. Čast mi je što ste me pozvali da predvodim središnje misno slavlje na toj proslavi jer je najveći dio iseljenika u Molise upravo iz naše Splitsko-makarske nadbiskupije, odnosno iz moga kraja Neretve. To je dobra gesta koja će nadam se osvježiti povijest, ali što je još važnije graditi bolje odnose za budućnost.“

Don Angelo je nadbiskupu poklonio domaće proizvode: kolače i ručni rad svoje majke, a nadbiskup mu je uručio splitski Evangelijar.