Predstavljen zbornik „Vjera ljubavlju djelotvorna“ u čast mons. Franje Topića
Predstavljanje zbornika „Vjera ljubavlju djelotvorna“ prigodom 70. obljetnice života dugogodišnjeg i počasnog predsjednika Hrvatskoga kulturnog društva Napredak prof. dr. mons. Franje Topića održano je u ponedjeljak, 28. listopada, u dvorani Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Splitu. Predstavljači zbornika bili su: splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić, splitsko-makarski nadbiskup u miru mons. Marin Barišić, sveučilišni profesori dr. sc. Ivan Pavić i dr. sc. Dubravko Turalija, novinar Pejo Gašparević te prof. dr. mons. Franjo Topić.
U svome obraćanju nadbiskup Križić je istaknuo profesorov dugogodišnji doprinos znanosti, kulturi i humanitarnom radu, a posebno u godinama rata i poraća u Bosni i Hercegovini kada je u ratnom Sarajevu jedini umjesto zidova razdvajanja gradio mostove suradnje, te širio duh bratstva, nadahnutog Evanđeljem, i ekumenskog dijaloga. Iako nije detaljno govorio o sadržaju zbornika, nadbiskup je naglasio energiju i neumoran rad mons. Topića za dobrobit Crkve i našega naroda, ali i svih naroda koji s Hrvatima u BiH dijele isto podneblje te mu čestitao na godinama istog. Oživljavanje Hrvatskog kulturnog društva Napredak 1990. godine, istaknuo je kao važan doprinos očuvanju kulturnog identiteta i povezivanju zajednica u vremenu neizvjesnosti. Mons. Topić također nije bio stranac narodu koji gladuje već je tražio pomoć sa svih strana svijeta kako bi ublažio patnju. Nadbiskup je podsjetio kako je kao priznanje i nagradu za svoj znanstveni, kulturni i humanitarni rad izabran za člana Europske akademije znanosti i umjetnosti i dodao da se ovakva priznanja dodjeljuju onima s velikim ostvarenjima. Zbornik je preporučio na čitanje s uvjerenjem da će čitatelju pokazati da se u životu Franje Topića zaista radi o istinskoj vjeri ljubavlju djelotvornom.
Mons. Marin Barišić je u svom govoru istaknuo vezu između Splita i prof. Topića, prisjećajući se vremena rata kada je Split bio utočište mnogima iz BiH. Govoreći o doprinosu prof. Topića, prisjetio se njegovih boravaka u splitskom sjemeništu tijekom teške borbe s leukemijom od koje je čudesno ozdravio. Govoreći o Zborniku naglasio je da donosi i bogatu foto galeriju te je više od obične zbirke radova; on je presjek života i djela Franje Topića te njegovih brojnih doprinosa. Kroz "Napredak" dao je izniman doprinos očuvanju i promicanju hrvatske baštine, osobito u razdoblju kad su kulturne aktivnosti bile sputavane političkim okolnostima. Osim kulturnih, prof. Topić se istaknuo i društvenim aktivizmom i dijaloškom otvorenošću, često boreći se za zajedništvo i pomirenje u Bosni i Hercegovini. "Za njega je BiH domovina svih naroda koji u njoj žive," kazao je mons. Barišić, istaknuvši kako su brojni suradnici i prijatelji prepoznali jedinstveni doprinos mons. Topića, opisujući ga kao "čovjeka mira, teologa, intelektualca i prijatelja.
Prof. dr. Pavić istaknuo je da Zbornik sadrži raznolike priloge Topićevih kolega i prijatelja od kardinala Puljića do muftije Hasanovića. Kao dugogodišnji predsjednik HKD "Napredak", otvorio je vrata mnogima, pružajući potporu studentima i mladim talentima te u ratnim i poratnim godinama u BiH podržavao brojne projekte u književnosti, glazbi, likovnoj umjetnosti i kazalištu. Predstavljač Pavić istaknuo je i to da ovaj zbornik poziva čitatelje na osobno preispitivanje vlastitog sudjelovanja u oblikovanju pravednijeg, suosjećajnijeg i moralnijeg društva te ujedno služi kao primjer istog.
Novinar Pejo Gašparević istaknuo je u prvom redu kako je Franjo Topić izazovna persona za tumačenje te rekao da se zbornik koji je predstavljen bavi životnim vrenjem u epohi obilježenoj svrgavanjem komunizma, nastajanjem novi država i islamsko-kršćanskim napetostima. Kao novinar koji je 1992. boravio u Sarajevu, svjedoči da nije bilo mons. Topića ne bi bilo brojnih izvještaja iz Sarajeva. Mons. Topić čovjek je dijaloga uvijek spreman svakome pomoći, kazao je Gašparević podsjetivši da je bio član međunarodnog povjerenstva „Islam u Europi“ pri Vijeću biskupskih konferencija Europe, što govori o tome kako se on i na globalnoj razini trudio oko rješenja lokalnih prijepora.
Dr. sc. Turalija istaknuo je da naslov zbornika Vjera ljubavlju djelotvorna izvrsno odgovara ovom djelu i njegovu adresatu. Autori spisa u predstavljenom zborniku svojim izlaganjima donose poruke koje su vrlo aktualne i primamljive našem vremenu, pozivajući na ljubav, razumijevanje i suradnju među ljudima. Posebno je istaknuo da zbornik može poslužiti kao kanon svakom čovjeku: "Moguće je biti ponosni Hrvat, a da se u isto vrijeme voli i Bošnjake i da se dobro želi Srbima, da se poštuje Židove, simpatizira Rome, prihvaća Nepalce.“. Ovaj zbornik, ističe bibličar Turalija, još je jedan dokaz da se može zajedno i da je lijepo biti zajedno.
Mons. Franjo Topić na kraju se našalio da se na tren osjećao kao da je umro slušajući lijepe riječi o sebi te zahvalio svim predstavljačima koji su sudjelovali u ovoj večeri, ali i publici koja je došla na predstavljanje. Prepričavši neke zgode iz svoga života vezane za sportske događaje, njegovu ljubav prema Hajduku, organiziranje humanitarne pomoći, publiku je dodatno zainteresirao za čitanje zbornika, nasmijao, ali i prikazao brojne izazove s kojima se susretao. Poručio je da nam različitosti među ljudima ne trebaju predstavljati problem, već da treba tražiti kako harmonizirati i povezati te razlike. „Mi smo zadnja dobro organizirana Crkva i zapadna civilizacija sve do Filipina“, rekao je mons. Topić i rekao da je on dao sve od sebe da to tako i ostane, a Bog je svojom rukom blagoslovio i podržao rad. Na kraju se zahvalio svima zaslužnima za objavljivanje ovoga zbornika.