Proslavljen blagdan sv. Marte u Planom kod Trogira

Na povijesnom lokalitetu Bijaći ispred istoimene crkve u Planom kod Trogira, na ostacima hrvatskih knezova Trpimirove i Muncimirove darovnice crkvi, svečano je u petak 29. srpnja proslavljen blagdan sv. Marte. Misno slavlje predvodio je ovogodišnji mladomisnik don Ante Kelava uz koncelebraciju župnika Župe Gospe od Anđela u Trogiru kojoj pripada ova crkva don Stipana Bodrožića i desetak svećenika iz trogirskog dekanata i nadbiskupije uz  nazočnost brojnih vjernika sa trogirskog i kaštelanskog područja.

"Ovdje na ovom povijesnom lokalitetu u Bijaćima koji spada u sam vrh hrvatske nacionalne arheologije srednjeg vijeka okupljamo se svake godine da zajedno proslavimo blagdan sv. Marte i oživimo sjećanja, našu vjeru i identitet" kazao je na početku misnoga slavlja don Ante.

Danas mnogi uvjeravaju da je identitet osobe ili naroda, narodnost nešto nebitno, da je relikt prošlosti i da je sve relativno i da je apsolutno samo to da je sve relativno. Upitao je zar je zločin imati svoju narodnost i koga i kakve ljude vrijeđa nečija narodnost i koje su namjere i motivi onih koji žele zatrti obitelj, identitet, povijest i sve relativizirati i zar to čine da bi mogli lakše manipulirati i provoditi svoje ideologije. Tako pod izlikom izmišljenih prava dokidaju temeljne, prirodna, racionalna i najnaravnija prava. Već je istaknuo je "papa sv. Ivan Pavao II. govorio o vremenima diktature relativizma, koja se nameće kao apsolut i proglašava zlo kao dobro, a dobro kao zlo, namjerno izvrčući činjenice i istine. Da nas relativizam ne zahvati, moramo čuvati vlastiti identitet, imati jasan stav o sebi, domovini, vrijednostima i imati jaku vjeru u Trojedinog Boga I pobožnost majci Božjoj, Blaženoj Djevici Mariji".

U nastavku propovijedi osvrnuo se na Martu koja je svim srcem i snažnom vjerom molila Isusa da uskrsne njezinoga brata Lazara koji je već četiri dana bio u grobu. Isus ga vidjevši njezinu vjeru  oživljava na zaprepaštenje mnogih koji su povjerovali. No mnogi su vidjeli no nisu i povjerovali jer su bili zatvorena srca. "Zatvaraju li mnogi i danas svoje srce pred Božjom Riječi koja daje vječni život ,  mnogi u njoj vide samo ono što im remeti njihov lagodni život jer su idolopoklonici stari i ugleda, zaljubljenici u svoj svijet, sinovi svijeta" kazao je propovjednik i dodao kako "smo pozvani tražiti istinu, kritički promatrati, dobro zadržavati a loše odbacivati, biti otvoreni poticajima Duha Svetoga". Na kraju propovijedi istaknuo je kako nas Bog u ovoj godini milosrđa posebno poziva da budemo milosrdni i pokazuje nam najizvrsniji put, a to je ljubav. Dodao je kako smo svi pozvani slijediti Krista u ovome svijetu, biti sol zemlje i svijetlo svijeta, živjeti evanđeoski i biti svjedoci u ovom vremenu, širiti Božje milosrđe i ljubav.

Pretpostavlja se da su crkvu dali sagraditi knez Mislav ili Trpimir u prvoj polovini 9. stoljeća. Crkva je više puta bila rušena tijekom stoljeća. Nova je crkva izgrađena u 17. stoljeću nedaleko od starih temelja. Don Frane Bulić 1908. je godine nakon završetka vlastitih arheoloških istraživanja ovdje dao sagraditi novu crkvu Sv. Marte. Crkva je i danas u upotrebi. Pripada župi Gospe od anđela u Trogiru. 2005. je bila gotova analiza natpisa croatorum s kamenog ulomka iz ove crkve. Zaključeno je da natpis datira s konca 8. stoljeća, čime je najstariji spomen imena Hrvat. Stariji je oko 80 godina od poznatog ulomka kneza Branimira.