Izlet najboljih ekipa vjeronaučne olimpijade Splitsko-makarske nadbiskupije na otok Pag

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije nagradio je jednodnevnim izletom, 10. svibnja u Zadar i Pag, najbolje ekipe iz osnovnih i srednjih škola koje su sudjelovale na nadbiskupijskom natjecanju iz vjeronauka, održanom 25. ožujka 2025. godine u Osnovnoj školi kralja Zvonimira u Solinu.

Nagrađeni učenici, u pratnji svojih mentora i više savjetnice za vjeronauk pri Agenciji za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Sabine Marunčić, krenuli su iz Splita na izlet pod vodstvom predstojnice Katehetskog ureda, prof. dr. sc. Jadranke Garmaz.

Nakon kratkog odmora i osvježenja na odmorištu Skradin nastavili su putovanje prema otoku Pagu. Jedan od organizatora puta, vjeroučitelj Jerko Župa, prof., izletnicima je na zanimljiv način govorio o povijesti i zanimljivostima otoka Paga. Vrijedni natjecatelji pažljivo su slušali vjeroučitelja dok im je postavljao pitanja o otoku i trudili su se dati točne odgovore. Obavijestio ih je da se naziv Novi Pag prvi put spominje u X. stoljeću i to kada je 976. godine kralj Stjepan Držislav oslobodio Pag od bizantske vlasti i za upravitelja Paga postavio hrvatskoga župana. Otok Pag peti je najveći otok na Jadranu, građen od vapnenca, dolomita, fliša, pješčenjaka i pijeska. Djelatnosti po kojima je otok prepoznatljiv su ovčarstvo, čipkarstvo i solane. Za razliku od goleti koje prekrivaju veći dio otoka i podsjećaju na mjesečevu površinu, manji dio prekriven je plodnim dolinama s vinogradima. Zbog svoga položaja često je izložen snažnim udarima bure. Upravo zbog toga veliki je dio otoka prekriven kamenjarom. Od ovčjeg mlijeka radi se poznati paški sir koji ima poseban okus zbog aromatičnih biljaka koje rastu na kamenjaru, a kojima se hrane ovce na ispaši. Sir iz paške sirane proglašen je najboljim ovčjim sirom na svijetu 2017. godine. Nagrađen je zlatom u kategoriji ovčjih sireva. Vođeni vjeroučiteljevom pričom putnici su stigli do mosta na kojemu su se zaustavili kako bi se bolje vidjela i doživjela specifičnost otoka.

Po dolasku na otok Pag natjecatelji su s organizatorima i mentorima u crkvi Uznesenja blažene Djevice Marije sudjelovali na sv. misi koju je predvodio don Bože Barišić. U svojoj propovijedi, koju je povezao s dnevnim čitanjima, potaknuo je sve prisutne na promišljanje o svakodnevnim osobnim nedoumicama, zbunjenostima i strahovima. Kroz likove apostola podsjetio je svakog pojedinca na mogućnost spoticanja u teškim životnim trenutcima. Unatoč slabostima treba ostati uz Isusa jer On želi svakog čovjeka u zajedništvu sa sobom. Jedino Isus daje mir, smisao i život.

Nakon ohrabrujućih i poticajnih riječi don Bože Barišića, izletnici su imali priliku čuti, od lokalnog vodiča Bernarda Maržića, detalje o izgradnji crkve. Rekao je kako je zborna crkva jedna od rijetkih koja ima datum rođenja jer se zna da je 18. svibnja 1443. godine postavljen kamen-temeljac crkve, a posvećena je 1448. godine. Između ostalog iznio je zanimljivosti o Svetom križu u zbornoj crkvi kojega Pažani štuju u procesiji. Ispod križa u crkvi nalazi se lubanja s dvije kosti kao simbol Golgote. Ispričao je i priču o pastirici koja se 1413. godine skrila u kapelicu i molila za ovčice. Križ je prokrvario, ali ona je ostala pribrana i odnijela krv dominikancima. Krv se, unatoč nastojanjima, nije uspjela sačuvati. Kip Majke Božje s Djetetom Pažani su donijeli u Zbornu crkvu u 19. stoljeću jer im je Gospa uslišala molitve tijekom kolere. Svake se godine u procesiji na Veliku Gospu nosi kip iz staroga grada do novoga. Gospa je nekoć bila zaštitnica Paga, a danas je to sv. Juraj. U crkvi se nalazi i oltar sv. Valentina, dječaka čije je tijelo sačuvano, a na Pag ga je donio kotorski biskup. Vodič je istaknuo da rozeta iznad glavnih vrata crkve podsjeća na pašku čipku, a na siciji crkve ucrtana je trilja.

Potom su natjecatelji imali priliku čuti zašto je isusovac Bartol Kašić, rođen na otoku Pagu, napisao prvu hrvatsku gramatiku. On je dobio zadatak da prerušen u trgovca putuje i vidi kako ljudi žive pod Turcima. Subraća koja su putovala s njim nisu poznavala jezik pa im je napisao gramatiku za osnove komunikacije jer su trebali razgovarati s ljudima.

Nije vodič zaboravio ni na samostan sv. Margarite. Benediktinke (koludrice) došle si na Pag 1485. godine i tijekom godina su njegovale i čuvale tradiciju. Osnovale su prvu školu čipkarstva u XVI. stoljeću u kojoj su djevojčice naučile čitati i pisati. Tako su dale djevojkama mogućnost boljeg života. Tijekom razgledavanja muzeja s različitim uzorcima paške čipke, koji se nalazi u samostanu sv. Margarite, vodič je istaknuo još jednu specifičnost, kojom se mještani diče stojećima, a to je tehnika izrade paškog veza ili roželice različitih okruglih uzoraka i oblika koji ovise o spretnosti čipkarica. Pod vještim prstima Pažanki i danas nastaju mala remek- djela dok sjede na klupici ispred kućnoga praga. Paška čipka prva je hrvatska materijalna baština pod zaštitom UNESCO-a od 2009. godine.

Kod benediktinki se čuva moćnik sv. Trna, u kojem je relikvija Kristove Krune, koji je fra Ivan Tutnić 1435. godine poklonio svojoj sestri kada je odlazila u samostan i rekao da Trn treba čuvati pod četiri ključa. Vizitacija je potvrdila njegovu autentičnost.

Na inicijativu paških benediktinki pokrenut je postupak dugotrajne posudbe reljefa paškog lava sv. Marka s Narodnim muzejom u Zadru. Nakon potpisanog ugovora s Narodnim muzejom u Zadru reljef paškog lava postao je dio fundusa muzeja benediktinki.

Nakon obilaska muzeja slijedio je obilazak novog grada Paga čiji su se planovi za izgradnju izrađivali u Veneciji pod budnim okom kipara Jurja Matejeva Dalmatinca. Prelaskom preko mosta Katine izletnici su došli do magazina soli gdje su imali priliku vidjeti način branja soli, koja je nekada vrijedila kao suho zlato.

Poslije duhovnog i intelektualnog obogaćenja izletnici su imali zajednički ručak u samostanu školskih sestara franjevki koje su oduševile izletnike svojim gostoprimstvom. Prepuni dojmova učenici i njihovi pratitelji uputili su se prema Zadru, na zadnju destinaciju izleta. Nakon razgledavanja Zadra i Pozdrava suncu izletnici su u večernjim satima stigli sretno u Split. Dok se gledalo i slušalo natjecatelje kako predvode i mole krunicu u autobusu, a potom zajedno i pjevaju, kao najbolji zaključak nametnule su se riječi predstojnice Katehetskog ureda prof. dr. sc. Jadranke Garmaz kako su vjeroučitelji mostovi koji povezuju. Neka vjeroučitelji s natjecateljima i dalje kroz natjecanja i rad grade mostove koji će povezivati učenike i voditi ih dubljoj spoznaji vjere i ljubavi prema Kristu.

 

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije nagradio je jednodnevnim izletom, 10. svibnja u Zadar i Pag, najbolje ...
Posljednji dan Vjeronaučne olimpijade održan je u srijedu, 30. travnja, u hotelu Medena u Trogiru gdje je upriličena ...
52. Vjeronaučna olimpijada s temom “1100. godina od splitskih crkvenih sabora i početaka Hrvatskoga kraljevsta ...
U organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, u subotu 12. travnja održana je korizmena duhovna ...
U organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, tradicionalni nadbiskupijski susret maturanata održan ...
Portal „Mreže Riječi“ kojega vodi Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije proslavio je drugu godišnjicu ...
Nadbiskupijska razina vjeronaučne olimpijade – natjecanja iz vjeronauka za učenike osnovnih i srednjih škola održana je ...
Međubiskupijski stručni skup za odgojiteljice u vjeri Splitsko-makarske, Zadarske, Šibenske, Hvarske i Dubrovačke ...