Nadbiskup Barišić na proslavi sv. Leopolda Bogdana Mandića u Zakučcu


U povodu 12. obljetnice utemeljenja svetišta sv. Leopolda Bogdana Mandića u Zakučcu, u srijedu 12. svibnja, na sam blagdan sv. Leopolda, župa svetoga Petra apostola - Priko iz Omiša priredila je svečanu proslavu. Svečanost je započela molitvom krunice, a potom procesijom s moćima i reljefom sveca kroz Zakučac u kojoj su - po lijepom vremenu - sudjelovali brojni hodočasnici kojih je svake godine sve više. Moćnik je nosio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, koji je potom u svetištu predvodio koncelebrirano misno slavlje. U koncelebraciji je bilo petnaestak svećenika predvođeni župnikom don Ivanom Delićem i dekanom Omiškoga dekanata don Ljubom Bodrožićem, koji je bio i župnik Zakučca u vrijeme osnivanja svetišta.




Nadbiskup Barišić je u homiliji podsjetio na životni tijek tog hrvatskoga sveca rođenog u Herceg Novom 1866. godine, a čiji rod starinom potječe iz Zakučca pokraj Omiša. Sv. Leopold preminuo je 1942. god. a čitav svoj život živio je u ispovjedaonici od milosrđa Božjega i to je milosrđe dijelio drugima. Taj svetac malenoga rasta, a velikoga duha proglašen je blaženim 1976., a svetim 1983. godine. Papa Ivan Pavao II. koji se i sam često utjecao u Leopoldov zagovor htio je naglasiti uzor ispovjednika na Sinodi te godine koja je upravo bila posvećena sakramentu pomirenja. Nadbiskup je podsjetio da je sv. Leopold bio jako popularan u narodu te je vatikanski Trg na dan njegova proglašenja svetim bio ispunjen vjernicima, među kojima je bilo skoro 10.000 Hrvata. Budući da je ova godina na osobit način posvećena svećenicima nadbiskup je s posebnom pozornošću i ljubavlju govorio o sakramentu pomirenja, tom velikom daru koji je Bog dao svećenicima da budu poput Leopolda "poslužitelji pomirenja". Posvjedočio je iz osobnog iskustva veličinu toga sakramenta i kao ispovjednika i kao pokornika. "Gospodin prilazi čovjeku noseći mu milosrđe. Samo Bog može oprostiti grijehe. Mi ljudi možemo oprostiti uvrijede jedni drugima, no samo Bog popravlja iznutra naše narušene odnose s Njim i drugima. Bog prvo čovjeka iznutra ozdravlja, njegovo srce i dušu, pa onda mu daje i fizičko zdravlje tj. cjelovito zdravlje. Međutim, čovjek današnjega doba najviše se bavi vanjskim izgledom, pa radi kirurške zahvate ne bi li bolje izgledao nadajući se da će mu to donijeti potrebni mir. Korijen čovjekova nemira je u nutrini, u savjesti, a taj mir srca i savjesti može dati samo Bog", naglasio je nadbiskup upozorivši: "Dobro je paziti na ekologiju, zagađenost zraka, vode, zemlje ali je još važnije brinuti o ekologiji duše i srca". Nadalje je upozorio da nije dovoljno napraviti ispit savjesti, kao što se ne zadovoljavamo s liječničkom dijagnozom nego želimo da nam se da pravi lijek kako bismo ozdravili. U sakramentu pomirenja, sv. ispovijedi je naš lijek, ohrabrenje za nov početak. Sv. Leopold nas potiče na poštivanje, ljubav prema euharistijskom Spasitelju i prema Blaženoj Djevici Mariji te poštivanje i dostojno pristupanje sakramentu Božjeg milosrđa, svetoj ispovijedi. Potiče nas na ljubav prema Crkvi i na rodoljublje. U tom je svjetlu nadbiskup Barišić pozvao vjernike da preispitaju svoj odnos prema Bogu, Crkvi i drugima te da mole za nova duhovna zvanja ali i za svoje svećenike kako bi - poput sv. Leopolda - bili dostojni svoje uloge i poslanja te pravi "poslužitelji pomirenja".


Župnik Delić, zahvalivši svima koji su pridonijeli ljepoti slavlja, podsjetio je na riječi bl. Alojzija Stepinca kojim je opisao sv. Leopolda: "Taj čovjek malena tijela i krhka zdravlja bio je pravi orijaš duhom, kojim se dobri Bog poslužio, da nebrojenim dušama olakša breme života, oduševi ih za vječne ideale i učvrsti u dobru". Odbor za izgradnju svetišta je u znak zahvalnosti nadbiskupu uručio prigodni poklon. U misi, koju je animirao don Ante Mateljan, sudjelovao je i omiški gradonačelnik Ivan Škaričić. Vjernici su tijekom slavlja imali prigodu pristupiti sakramentu pomirenja, a poslije misnog slavlja, koje je svojim pjevanjem uljepšao Mješoviti pjevački prvostolni zbor sv. Dujma iz Splita pod ravnanjem mo. Šime Marovića, bilo je ljubljenje relikvija svetog Leopolda u njegovoj kamenoj kapeli - špilji.