„Lupi petama i reci: evo, sve za Petrinju!“

Učenici splitske Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić“ pokrenuli su 15. veljače trotjedni humanitarni projekt koji su nazvali: "Lupi petama i reci: evo, sve za Petrinju!".

„Na projekt nas je potakao apel za pomoć koji je preko jedne videosnimke poslao ravnatelj Srednje škole 'Petrinja'. Naime, njihova škola je podosta oštećena u potresu te učenici nemaju mogućnost održavanja nastave u fizičkom obliku. Kao škola smo se uključili na način da mi maturanti za vrijeme velikog odmora prodajemo marendu (tosteve, sendviče, kolače, peciva koja su napravili naši učenici sa svojim roditeljima...) našim kolegama, koji radije kupe kod nas nego u pekari. Na taj smo način u pet dana prikupili 3000 kuna. Ovaj tjedan nastavili smo u tom vidu. Tiskali smo i majice s logom akcije koji je izradila naša bivša učenica Marta Grubišić, a danas studentica na likovnoj akademiji. Cijena jedne majice je 30,00 kuna, a dvije se mogu dobiti po cijeni od 50,00 kuna. Uz svaku majicu dobiva se listić za tombolu“, kazao nam je maturant Rino Džanko, predsjednik Učeničkog vijeća i glavni inicijator toga projekta uz dvije školske kolegice.

Ono što se ne proda za veliki odmor, jer ne stignu svi radi epidemioloških mjera, prodaju preko malih odmora u pola cijene ili po onoj „daj šta daš“, tako da se sve proda i ništa se ne baca. Sljedeći tjedan planiraju održati tombolu na principu da učenici kupuju listiće s brojevima, a svaki izvučeni broj je dobitan. Nagrade prikupljaju tako što obilaze ili kontaktiraju splitske trgovce, ali i neke veće tvrtke te mole za donaciju njihovih proizvoda koje će moći podijeliti kao nagrade na lutriji. U tri su dana prikupili oko trideset nagrada. „Ideja je bila pokrenuti val solidarnosti upravo među mladima pogotovo danas kada se mlade stavlja u kontekst neradnika, lijenčina i neambicioznih. Vjerujemo da su sve obitelji naših učenika već sudjelovale u humanitarnim akcijama za Petrinju i ostala mjesta stradala u potresu, ali ovo smo htjeli pokrenuti baš od učenika. Mi nemamo neka svoja vlastita primanja ili neke prihode ali od onoga što dobijemo za marendu možemo umjesto u pekari kupiti ovdje i tako donirati za naše kolege u Petrinji. Planiramo to proširiti na druge škole naše županije“, kazao nam je maturant Rino dodavši da su prisutni na instagramu pod nazivom akcije „Sve za Petrinju“, gdje svakodnevno objavljuju novosti vezane uz spomenutu akciju.

Cijela humanitarna akcija, koja traje do 7. ožujka, odvija se prema epidemiološkim smjernicama za srednje škole, bez miješanja skupina.

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Susret Hrvatskog nadzemlja pod naslovom „Šta se treseš?“ održan je u srijedu 17. studenoga 2021. na internetskim ...
Ured za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije u suradnji sa Sveučilište u Splitu, Studentskim centrom i ...
Ispred studentskog doma dr. Franje Tuđmana na splitskom Kampusu održana je duhovna obnova, misno slavlje i koncert za ...
Početkom nove akademske 2021./2022. godine krenula je i nova - 12. sezona Hrvatskog nadzemlja. Nova sezona otvorena je ...
Svečanim euharistijskim slavljem ispred Studentskog centra Split, u nedjelju 17. listopada, završena je volonterska ...
Tradicionalno 39. hodočašće mladih „Od Gospe do Gospe“ okupilo je i ove godine, 7. i 8. kolovoza, nekoliko tisuća ...
Posljednji susret Hrvatskog nadzemlja u ovoj akademskoj godini održao se, u srijedu 16. lipnja, u online formi. Bio je ...
Ured za pastoral mladih SMN, u suorganizaciji sa Sveučilištem u Splitu i Studentskim centrom Split organizirao je „Te ...