Proslavljen blagdan Svih svetih dominikanske obitelji i Dan dominikanske obitelji

U crkvi sv. Dominika i nacionalnom svetištu bl. Augustina Kažotića u Trogiru, 7. studenoga 2020., proslavljen je blagdan Svih svetih dominikanske obitelji i Dan dominikanske obitelji. Svečano misno slavlje predvodio je fr. Petar Galić, OP - starješina Svetišta uz nazočnost mnogih laika dominikanskog trećeg reda. Prije sv. mise bila je prigoda za ispovijed i molitva sv. krunice. Za vrijeme euharistije nazočni su imali prigodu pričestiti se u obje prilike i na taj način potvrditi pripadnost redu sv. Dominika i Isusu Kristu našem otkupitelju.

Poslije sv. mise u dvorani 'Dominik Barač', održan je nagovor o utemeljitelju reda propovjednika - sv. Dominiku te kronologija osnivanja laika dominikanskog trećeg reda. Nagovor je održao fr. Petar Galić, OP i čestitao nazočnima Dan dominikanske obitelji. Da se podsjetimo 1. veljače 2020. godine u novicijat trećeg reda ušlo je 47 postulanata i njihova prijava stalno raste od Primoštena do Splita.

Potom je bilo riječi o razumijevanju dominikanske duhovnosti. Sv. Dominik (1170. - 1221.) - utemeljitelj dominikanskog reda - reda propovjednika. Odobren od pape 1216., imao je privilegiju naučavanja i propovijedanja, dok su do tada to činili samo biskupi. Sv. Dominik se posvetio ljudskom intelektu prosvijetljen vjerom. Stalno intelektualno uzdizanje prožet ekstazom (uzdizanje na više). Drugo obilježje sv. Dominika je Čežnja za mirom u srcu ili počivanje u Bogu. Kad je intelekt povezan s Bogom, onda se događa mir u srcu. Onda srce počiva u Bogu. Kad je intelekt u Bogu, onda je i srce u Bogu. Intelekt - um i srce su ujedinjeni u Bogu. Kad se to dosegne, onda slijedi akcija - ono što si primio prenosi na druge - propovijedaj. To su tri dimenzije dominikanske duhovnosti. Poučavanje onoga što te uzdiže Bogu, apsorpcija uma u Boga, s time je povezana molitva i kontemplacija. Potom ide izljev ljubavi iz duše u apostolsko djelovanje. Kad vam je prožet mozak i srce Božjim duhom, onda to morate drugima dati.

Pravi znak dominikanskog života je: iznutra aktivno proučavanje Božjih otajstava, tajni i Riječi. Žeđ za istinom - istinu naviještati, molitveni život i radosno davanje sebe uz apsorpciju. Svatko na svom području ima ono dati, ako je prije primio od Boga. Moramo stalno biti spojeni na Boga i napajati se s Njim,koji nas prožima kako bi mogli to davati - dijeliti drugima. Prije se prožimamo Božjom snagom u srcu i mozgu i onda u tom prožimanju dolazi silina ljubavi da mogu prihvatit osobu, koji po ljuskom ne bi nikada. Fr. Galić se približio dominikanskoj obitelji te istaknuo:

- Ako odabirete zvanje člana dominikanske obitelji - to znači da imamo osobitu zaštitu - posebno nas štite dominikanski sveci. Od članova dominikanske obitelji se očekuje raditi na izgradnji dominikanske duhovnosti. To su četiri stupa: molitva, studij, zajedništvo i apostolat. Molitvom se kontemplira Božja istina. Kontemplacija nastaje iz meditacije. Đavao se najviše boji kontemplacije, i na više načina će te nastojati rastresti - ometati u tome. Zato nađimo vremena za molitvu razmatranje - meditaciju i kontemplaciju. Kontemplirati se može i kroz krunicu. Krunica je molitva Gospi te predstavlja silno oružje protiv zloga. Studij Božje Riječi - nađe se skupina i razmatra Božju Riječ. Apostolati - on ili ona dijeli Božju ljubav, koja teče iz njegove/njene duše koja je povezana s Isusovim srcem i utkana duboko. Karitas - Bog je ljubav. U apostolat su uključena i djela milosrđa - duhovna i tjelesna djela milosrđa… razmatrao je fr. Petar Galić. Nakon završetka nagovora uslijedilo je druženje dominikanske obitelji.