Susret mons. Marina Barišića i s. Miroslave Bradica, vrhovne glavarice Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga

Vrhovna glavarica Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga s. Miroslava Bradica, za vrijeme kanonskog posjeta splitskoj Provinciji Navještenja Gospodinova, susrela se sa splitsko-makarskim nadbiskupom mons. Marinom Barišićem u četvrtak, 3. ožujaka 2016. godine u Nadbiskupskom ordinarijatu u Splitu. Susretu je nazočila i s. M. Radoslava Kevo, glavarica Provincije Navještenja Gospodinova.

U ugodnom razgovoru s. Miroslava je nadbiskupa Barišića ukratko upoznala s Družbom, njezinom povijesti i karizmom te sadašnjim životom i djelovanjem sestara diljem svijeta koje svoje živote posvećuju osobama koje su u potrebi, posebno siromasima. Tako je bilo govora o aktivnostima sestara kroz prosvjetno-odgojne, socijalno-karitativne i zdravstvene i župske djelatnosti te djelatnostima u crkvenim i drugim ustanovama. Razgovarali su i o stanju u Crkvi i u svijetu, osobito o stanju ustanova posvećenoga života u njihovim provincijalnim kućama u Hravtskoj i inozemstvu. Osim toga, dotakli su se i drugih aktualnih tema iz djelokruga sestara na području nadbiskupije.

Povijest hrvatskih milosrdnica započinje 5. rujna 1845. godine, kada je na poziv zagrebačkog biskupa Jurja Haulika iz austrijskog Tirola stiglo u Zagreb šest sestara, da bi kao učiteljice preuzele rad u zagrebačkim katoličkim školama i kao bolničarke u bolnicama koje se planiralo osnovati. Biskup Haulik dao je prethodno za sestre sagraditi crkvu i samostan u kojemu i iz kojega su mogle vršiti svoj apostolat služenja bližnjemu u duhu kršćanske ljubavi sv. Vinka Paulskog i sv. Lujze de Marillac. Provincija Navještenja Gospodinova - Split osnovana je 1932. godine iako sestre dolaze u Dalmaciju davno prije osnutka Provincije: u Zadar 1874. godine., u Split 1875., u Dubrovnik 1878., a poslije i u druga dalmatinska mjesta i gradove. Stanovale su u ustanovama gdje su i djelovale, jer su svoj samostan imale samo u Sinju i od 1907. u Splitu. Danas Provincija djeluje na području Splitsko-makarske i Zadarske nadbiskupije, te Šibenske, Hvarske i Dubrovačke biskupije. Izvan granica Hrvatske djeluju u Crnoj Gori (Boka Kotorska), u Gradišću u Austriji, u Njemačkoj, Kanadi, SAD-u i na Salomonskim Otocima. Provincija ima 189 sestara s doživotnim zavjetima, 6 sestara s privremenim zavjetima i 4 kandidatice, te 29 sestarskih zajednica.

Kroz svoju dugu povijest sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, te dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih. S vremenom proširuju svoju osnovnu djelatnost radom u raznim crkvenim ustanovama, posebno na župama, gdje katehiziraju djecu i mlade, te brinu o ljepoti liturgijskih slavlja. Danas one i na razne druge načine  izlaze u susret potrebama Crkve i suvremenog čovjeka, uvijek osjetljive na potrebe onih koji su najsiromašniji.

Danas Družba ima oko 800 sestara i 116 svojih filijala u 15 zemalja svijeta: Hrvatska, BIH, Argentina, Paragvaj, Bugarska, Italija, Njemačka, SAD, Kanada, Slovenija, Srbija, Crna Gora, Urugvaj, Austrija i Francuska. Družba ima 6 provincija, 2 delegature i 3 zajednice koje pripadaju pod Vrhovnu upravu.