Pripreme na proslavu 950. obljetnice benediktinskog samostana sv. Nikole u Trogiru

U prosincu 2014. godine proslavit će se 950-a obljetnica Benediktinskog samostana sv. Nikole u Trogiru. Ovaj najstariji ženski benediktinski samostan na hrvatskom tlu s kontinuitetom i tradicijom klauzurne redovničke zajednice od gotovo čitavog tisućljeća, dragocjena je baština sa duhovnog, povijesnog, kulturološkog i arhitektonskog aspekta. Trenutno su u samostanu četiri sestre koje su, na poticaj njihovog nekadašnjeg duhovnika, preminulog prof. dr. fra Špira Marasovića, odlučile obilježiti ovaj jubilej.




"Tolike su generacije sestara stoljećima u ovom samostanu kroz žrtve i molitve širile slavu Božju. Bog zna za njihov trud, ali vrijedno je da i ljudi budu upoznati", kazala je madre Ivana Šeravić. Među brojnim kulturnim i molitvenim sadržajima organizirana je jednogodišnja duhovna priprava u obliku biblijsko-benediktinskih radionica naziva "Lice tvoje, Gospodine, ja tražim€¦". Radionice se održavaju jednom mjesečno te, uz sestre benediktinke, okupljaju i dvadesetak laika iz cijele Hrvatske. Biblijski dio predvodi dr. fra Domagoj Runje koji zajedno sa sudionicima čita i proučava biblijske tekstove koji u svom središtu imaju likove biblijskih žena. U benediktinskoj radionici, koju vode benediktinci iz samostana sv. Kuzme i Damjana u Čokovcu, sudionici se upoznaju s 'alatima' duhovnog umijeća koje je sveti Benedikt predao u baštinu opisavši ih u svom Pravilu. Povodom obljetnice, priprema se i Zbornik radova "Benediktinski samostan sv. Nikole u Trogiru: Duhovnost i kultura u okrilju Virgines Dei". Zbornik će se predstaviti u Trogiru početkom prosinca 2014. godine. Središno slavlje 950. obljetnice samostana bit će na blagdan sv. Nikole, 6. prosinca 2014. godine.


Samostan sv. Nikole najstariji je ženski benediktinski samostan u dalmatinskim gradovima utemeljen 1064. godine uz ranosrednovjekovnu crkvicu sv. Dujma kod Vrata Gospodnjih izvan južnih gradskih zidina Trogira. Osnivanje samostana vezano je za djelatnost biskupa Ivana Trogirskog, suvremenika splitskog nadbiskupa Lovre i kraljeva Petra Krešimira IV., Zvonimira i Kolomana,  koji je zbog čuda za života i nakon smrti došao na glas svetosti. Kasnije se uz izvornog titulara sv. Dujma, koji je vezan za splitsku hagiografsku predaju, pridodaje i drugi titular sv. Nikola, svetac univerzalne crkve i zaštitnik pomoraca i putnika. Benediktinski samostan i njegova duhovna i kulturna baština su iznimno važni iz historiografskog gledišta, posebno za proučavanje crkvene povijesti i povijesti benediktinskog redovništva; molitve, psalmi i martirologij su vrijedno vrelo za proučavanje domaće i europske srednjovjekovne crkvene, hagiografske i glazbene baštine, a najstarija antologija hrvatske lirike iz druge polovice 15. st. "Vrtal" Petra Lucića pripadao je knjižnici ovog samostana. Samostan je od osnutka do danas jedan od najvažnijih crkvenih institucija u gradu te je preživio gašenje muškog benediktinskog samostana sv. Ivana Krstitelja i dva ženska samostana istog reda, sv. Petra u gradu i sv. Mihovila u Pasikama.
Osvrčući se na neprekidno trajanje od 11. st.,  dr. fra Domagoj Runje je kazao kako samostan šalje važnu poruku ne samo Trogiru već i cijelom svijetu. "Samostan nikada nije bio prazan. Bilo je teških razdoblja u kojem je u samostanu bila samo jedna sestra, no unatoč svim nedaćama samostan živi do danas i nadamo se još dugo. Poruka koji obljetnica ovog samostana šalje je poruka koju žene šalju svijetu, a to je poruka života".