Stepinčevo na Trsteniku u Splitu

Župa Sv. Ivana Krstitelja na Trsteniku u Splitu proslavila je u petak 10. veljače blagdan nebeskog suzaštitnika bl. Alojzija Stepinca. Središnje misno slavlje predvodio je pastoralni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Nediljko Ante Ančić u koncelebraciji sa župnikom don Ivanom Simunićem, don Markom Trogrlićem i don Hrvojem Relja.

U homiliji je mons. Ančić naglasio da nam bl. Alojzije Stepinac „svojim životom, likom i svjedočanstvom snažno progovara. Stepinac je svjedok vjere iz naše teške i bolne nedavne prošlosti II. svjetskog rata i poratnog vremena. Tada je naša zemlja Hrvatska prolazila kroz vihore ratnih stradanja i razaranja. Bila je poprište sukoba totalnih bezbožnih ideologija fašizma i komunizma. Božja providnost je htjela da upravo blaženi Stepinac u tim vremenima tame, mržnje i beznađa bude svjetionik Božje ljubavi otvorene prama svakom čovjeku i znak kršćanske nade da sile zla ne mogu pobijediti dobro.“

Iznijevši kratko Stepinčevu biografiju istaknuo je da „danas bolje znamo koliko je puno u tim olovnim vremenima učinio Zagrebački nadbiskup blaženi Alojzije Stepinac. Nasuprot rasnih zakona koje su uvele ustaške vlasti, naglašavao je kršćanski nauk o jednakost svih rasa i svih ljudi i dostojanstvo svakog čovjeka kao slike Božje. To je naučavao i za to se osobno zauzimao pa je brojnim pismima i intervencijama kod aktualnih vlasti stotinama progonjenih Židova, Srba i drugih spasio život. Njegova spremnost da pomogne i milosrdna ljubav bila je otvorena prema svima bez obzira na vjeru, nacionalnost ili svjetonazor. Tisuće i tisuće ratnih izbjeglica, stradalnika i siročadi našlo je u crkvenim ustanovama njegove nadbiskupije zaštitu i dobilo pomoć da ne umru od bijede i gladi.“

Stepinac se u svojim brojnim propovijedima i nastupima hrabro „suprotstavljao bezbožnoj nacističkoj ideologiji i osuđivao zločine, likvidacije i neljudske postupke ustaških vlasti. Ni u ratu ni nakon rata kad je došla nova komunistička vlast blaženi Alojzije nije se plašio prijetnji ni progona. Stao je čvrsto u obranu Božjeg zakona, slobode Crkve, poštivanja osnovnih ljudskih i nacionalnih prava. Nije se povijao niti je prihvatio trule kompromise nove vlasti ni ponude da se odvoji od pape i organizira neku nacionalnu Crkvu. Usprkos svim nedaćama ostao je uspravan duhovni i moralni autoritet u Hrvatskom narodu dajući tako kao pastir primjer svojim vjernicima kao u kušnjama treba ustrajati u vjeri. Svjetovni moćnici nisu ga mogli slomiti u njegovoj vjernosti Kristu Gospodinu i odanosti Katoličkoj Crkvi. Čvrsto je bio u korijenjen u Bogu prema svojoj biskupskoj lozinki: U tebe se Gospodine uzdam“, kazao je mons. Ančić.

„Zato su komunisti odlučili da ga uhite, izoliraju te na ovaj ili onaj način likvidiraju. Protiv njega su najprije mjesecima vodili hajku te s prijetnjama i progonima pripremali montažni proces. Nadbiskupa Stepinca su osudili na višegodišnji zatvor od kojega je pet godina proveo u Lepoglavi a potom deset godina u kućnom pritvoru u Krašiću gdje je preminuo na današnji dan 1960. i pokopan u zagrebačkoj katedrali“, podsjetio je pastoralni vikar dodavši da je kasnije dokazano da su Stepinca u zatvoru sustavno trovali stavljajući mu u hranu otrovne supstance. Komunistička propaganda je još pola stoljeća sve do svojega sloma o Stepincu stalno širila odvratne laži i optužbe nazivajući ga pogrdnim imenima i sijući predrasude. „Blaženi Alojzije Stepinac kao Božji pravednik snagom čvrste vjere strpljivo je podnosio tolika poniženja, uvrede i patnje što su mu ih zadavali progonitelji Crkve. Oni su se urušili i nestali, a on se kao lik Božjeg čovjeka i uzornog pastira svojih vjernika sve jasnije ocrtava u nama. I danas nas nadahnjuje njegova poticajna misao iz toga vremena kad kaže: 'Kad vam otmu sve, ostat će vam dvije ruke; sklopite ih na molitvu pa ćete tada biti najjači.'”

Dok je nadbiskup Stepinac još boravio u pritvoru, tadašnji papa Pio XII. je hrabrom hrvatskom pastiru poslao jasan znak potpore i ohrabrenja te ga 1952. uzdigao na čast kardinala Rimokatoličke Crkve. Prilikom svoga drugog pastoralnog pohoda Hrvatskoj 1998. papa Ivan Pavao II. je u Mariji Bistrici Alojzija Stepinca proglasio blaženim. Pravosuđe Republike Hrvatske je 2016. komunističku sramotnu presudu kardinalu Stepincu u cijelosti poništilo.

„Blaženi Alojzije nije svoj život štedio nego ga je posve istrošio služeći u sudbonosnim vremenima Božjem narodu koji mu je bio povjeren. Tom narodu je bio sol Evanđelja i odraz Kristova svjetla koje svojom istinom obasjava, ljubavlju grije i daje snagu za kršćanski život“, naglasio je mons. Ančić zaključivši: „Neka svima nama … u ovom vremenu i u današnjim prilikama bude poticaj i zagovornik da poput njega ostanemo čvrsti u vjeri i ustrajni u ljubavi.“

Na kraju mise, za vrijeme koje su bile izložene na štovanje moći bl. Alojzija Stepinca, riječ zahvale uputio je župnik Simunić. Župa se za proslavu pripremala trodnevnom duhovnom pripravom. U subotu na blagdan Gospe Lurdske 11. veljače mise su u 8 i 18 sati, a večernju misu za bolesnike i procesiju sa svijećama do Lurdske špilje u dvorištu crkve predvodi župnik don Ivan Simunić.

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Na Gornjem Orahu u crkvi sv Marka uz nazočnost velikog broja vjernika proslavljen je blagdan nebeskog zaštitnika župe ...
Župljani Kaštel Sućurca u utorak, 23. travnja svečano su proslavili blagdan svog nebeskog zaštitnika, sv. Jurja ...
Sv. Juraj, zaštitnik Maovica proslavljen je u utorak, 23. travnja. Predvoditelj slavlja bio je fra Ante Čovo, župnik ...
Župa Desne je u utorak, 23. travnja, proslavila svetkovinu svoga nebeskog zaštitnika – sv. Jure.
Članovi Hrvatskog katoličkog zbora - zajednice MI iz Trogira, predvođeni misijskom sekcijom, organizirali su šesti ...
Imotski je i ove godine u noći Cvjetne nedjelje, 24. ožujka, postao mali Jeruzalem – grad čijim su se ulicama slijevale ...
U Dugom Ratu je u 19. ožujka svečano proslavljena svetkovina sv. Josipa, nebeskog zaštitnika župe.
Splitska Župa sv. Josipa na Mertojaku svečano je proslavila svetkovinu svoga zaštitnika sv. Josipa, u utorak 19. ...