Petog dana devetnice sv. Dujmu predstavljena knjiga „Splitski evanđelistar – kodeks 625”

Petog dana devetnice sv. Dujmu, 2. svibnja, svečano misno slavlje u splitskoj prvostolnici predvodio je župnik Župe sv. Mateja (Split - Ravne Njive) mons. Jure Vrdoljak, a u koncelebraciji je bio katedralni župnik don Ante Mateljan. Pjevao je Mješoviti pjevački zbor Gospe od Otoka iz Solina.

„Papa Benedikt XVI. je za vrijeme apostolskog pohoda Češkoj kazao da 'povijesno iskustvo pokazuje da čovjek doživi velike katastrofe i apsurde kada isključi Boga iz svoga života'. Isključivanje Boga iz života uvijek dovodi i do isključivanja bližnjega – do isključivanja čovjeka”, kazao je mons. Vrdoljak na početku homilije.

Poručivši kako se suvremeni svijet mijenja u smjeru koji sve više isključuje Boga, propovjednik je istaknuo kako ne trebamo gubiti nadu jer nas Bog neće prepustiti propasti. Dodao je i kako je danas posebno važno znati da se možemo osloniti na Boga.

Osvrćući se na evanđeoski tekst (Iv 10, 22 – 30), mons. Vrdoljak je naglasio kako se oko Isusa stvara hladno i neprijateljsko ozračje, dodavši kako ga Židovi ne žele prihvatiti jer Ga ne poznaju te ne slušaju Njegov glas. „Moramo imati na umu da je u Bibliji daleko značajnije i bitnije slušanje od gledanja. Oko i vid znaju varati, a slušajući otvorena srca Božju riječ postajemo joj poslušni te sposobni kršćanski odgovoriti na osobne probleme i probleme naših bližnjih. To je svetost”, nastavio je.

„Pred sobom imamo svijetli lik i primjer sv. Dujma, salonitanskog biskupa koji je slušao Boga i dao svoju krv za ideale svoje vjere. U ovom suvremenom poganstvu, primjer neustrašive vjere sv. Dujma, hrabri nas i jača da i mi ustrajemo na putu naše vjere – sljedeći Kristov glas i vršeći Njegovu volju”, zaključio je.

Nakon što je župnik don Ante zahvalio mons. Vrdoljaku na predvođenju misnog slavlja, otpjevane su pohvale u čast sv. Dujma.

Zatim je uslijedilo predstavljanje knjige (pretisak i studija) „EVANGELISTARIUM SPALATENSE, Splitski evanđelistar, Kod. 625. Kaptolskog arhiva katedrale u Splitu”, autora fra Domagoja Volarevića i fra Domagoja Runje. Predstavljanju su, između ostalih, nazočili te pozdravne govore uputili: apostolski upravitelj Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Želimir Puljić, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić te dekan splitskog KBF – a izv. prof. dr. sc. fra Šimun Bilokapić. Knjigu su predstavili izv. prof. dr. sc. Ivan Basić (Filozofski fakultet – Split) te dr. sc. fra Danimir Pezer (Franjevačka teologija u Sarajevu). Nazočnima su se obratili i autori te voditelj Centra „Don Frane Bulić” izv. prof. dr. sc. don Josip Dukić.

Pozdravljajući sve nazočne, dekan splitskog KBF – a fra Šimun Bilokapić je kazao da ga raduje suradnja njegove subraće na ovom djelu te da iz te toga svi trebamo naučiti „kako svađe donose zlo, a zajedništvo svjetlu budućnost”.

Rektor Dragan Ljutić je kazao kako ovaj evanđelistar pokazuje koliko je našoj znanosti i društvu potrebna humanističko – duhovna komponenta, a župan Blaženko Boban je posebno istaknuo veličinu naših predaka koji su ulagali svoj trud u pisanje i čuvanje knjiga kako bi naša generacija naslijedila bogatu kulturnu baštinu. Zatim je uime odsutnog provincijala Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Marka Mrše sve prisutne pozdravio fra Domagoj Runje.

Obraćajući se nazočnima, apostolski upravitelj mons. Želimir Puljić je kazao: „Večeras bih ponovio riječi koje je Ivan Pavao II. izgovorio boraveći na ovom mjestu: 'Ovdje povijest nije šutjela'”. Splitski evanđelistar je potvrda da naša povijest ne šuti, ne šuti od 12. stoljeća, a nije šutjela ni prije toga. I ova prigodna akademija je govor povijesti za buduće generacije. Mi Hrvati smo narod koji je u svojoj povijesti uspješno uskladio latinsku i staroslavensku tradiciju. Ponosni na svoju prošlost, idemo s Bogom dalje u budućnost”.

Zatim je o knjizi govorio predstavljač izv. prof. dr. sc. Ivan Basić. Istaknuvši kako je u ovom djelu Splitski evanđelistar prvi put analiziran s liturgijskog gledišta, prof. Basić je, između ostalog, kazao: „Znanstvena relevantnost ovog djela je bezuvjetna. Kritičkom izdanju Splitskog evanđelistara prethodi opširna uvodna studija koju su autori podijelili u 4 cjeline: evanđelistar kao forma, opis kodeksa, liturgijska struktura te povijest kodeksa”.

Dr. sc. Danimir Pezer je najprije govorio o značenju evanđelistara kroz povijest, zatim poručivši: „Autori su napravili kritičko izdanje cijelog kodeksa 625 C, tako da su sve kratice razriješene. Kodeks je pisan srednjovjekovnim latinskim jezikom, a za ovo kritičko izdanje autori su izabrali klasični latinski. Biblijski tekst Splitskog evanđelistara vrlo je sličan tekstu Vulgata Clementina, uz minimalne razlike. Autori su ispravili gramatičke pogreške u tekstu i zabilježili ih u kritičkom aparatu. Kritičko izdanje kodeksa 625 C podijeljeno je u četiri dijela: Uvodna studija, studija o jeziku Vulgate u 12. stoljeću, uvodne napomene i Textus Receptus”.

Govoreći nazočnima, autor fra Domagoj Volarević je zahvalio „Bogu na daru strpljivosti te ljudima koji su pomogli da ovo djelo ugleda svjetlo dana”.

Fra Domagoj Runje je u svom govoru, između ostalog, kazao: „Ovdje imamo dva volumena, pa bi i ja svoju zahvalu podijelio u dva dijela. Počet ću s ovim volumenom u kojem imamo prijepis evanđelistara, u kojem imamo i više slova nego u originalu jer su kratice razriješene i napisane u punom obliku. U ovom izdanju, kada otvorite prvu stranicu, stoje zapisana imena svih ljudi koji su sudjelovali u ovom poslu te im ovim putem zahvaljujem. U drugom volumenu, faksimilu izdanja Splitskog evanđelistara, nećete pronaći niti jedno ime. U njemu se nalaze samo ona imena koja se nalaze u evanđeljima. Ovaj faksimil nas podsjeća da ne znamo ime pisara Splitskog evanđelistara, ne znamo tko je ovu knjigu donio u Split iz južne Njemačke gdje je najvjerojatnije nastala te ne znamo tko se brinuo da bude sačuvana. Svim tim anonimnim ljudima, također, želim od srca zahvaliti”.

Na kraju se nazočnima obratio i voditelj Centra „Don Frane Bulić” izv. prof. dr. sc. Josip Dukić. Kazavši kako je ovo djelo izdano u 250 primjeraka te kako će svaki primjerak biti numeriran, prof. Dukić je rekao i kako je prvi primjerak – po apostolskom upravitelju mons. Puljiću – poslan kao poklon novom zagrebačkom nadbiskupu mons. Draženu Kutleši. Zatim je prof. Dukić nazočne upoznao s radom navedenog Centra u čijem je izdanju tiskano i ovo djelo: „Centar 'Don Frane Bulić', ustrojbena jedinica splitskog KBF – a, osnovan je 2018. godine s ciljem objavljivanja izvora iz naše višestoljetne povijesti. Do ovog trenutka Centar je objavio pet knjiga – izvora, a pokrenuli smo i deset izdavačkih nizova. Večeras smo s ovom knjigom započeli s izdavačkim nizom 'Liturgijski kodeksi srednje Dalmacije'. Također, pokrenuli smo i izdavački niz 'Turski izvori u srednjoj Dalmaciji' jer u franjevačkim samostanima i brojnim arhivima postoje vrijedni dokumenti iz naše povijesti koji se posebno tiču Poljičke kneževine. Za jesen pripremamo i znanstveni simpozij o don Filipu Lukasu koji je nepravedno progonjen od strane komunističkog režima”.

Program predstavljanja je završen glazbenim izvedbama i darovanjem knjige predstavnicima institucija koje su zaslužene za njezino objavljivanje.