Hodočašće svećenika, redovnika i redovnica iz Cetinske krajine u Sinj

U crkvi Gospe Sinjske u Sinju u srijedu, 3. kolovoza  održano je tradicionalno hodočašće svećenika, redovnika i redovnica iz Cetinske krajine. Susret je započeo pokorničkim bogoslužjem kojeg je predvodio don Ante Mateljan, a potom je biskup šibenski mons. Tomislav Rogić predvodio procesiju i euharistijsko slavlje. U slavlju sudjelovalo je oko 60 svećenika, 150 časnih sestara te bogoslovi, sjemeništarci, kandidatice i novakinje rodom iz Cetinske krajine.

Okupljanje u samostanskom dvorištu započelo je oko 9 sati, a pokorničko bogoslužje u 10 sati predvodio je don Ante Mateljan, profesor na KBF-u u Splitu. Na početku je don Ante pozdravio mons. Tomislava Rogića, biskupa šibenskog, provincijala fra Joška Kodžomana, braću svećenike, časne sestre i nastavio kako se nalazimo u Godini Božjeg milosrđa i Godini krunjenja slike Čudotvorne Gospe Sinjske. „Ovo naše hodočašće svećenika, redovnika i redovnica iz Cetinske krajine obilježeno je s dvije riječi: Gospodine, ti sve znaš, ti znaš da te volim, ti znaš kakvi smo“, rekao je don Ante Mateljan, i nastavio kako je Isus, poznajući i Petra, rekao mu 'Idi za mnom'. Božja ljubav očituje se Božjim milosrđem koje se je ovdje u Sinju po zagovoru Majke od Milosti pokazalo posebno prije 300 godina. „Naša nadbiskupija objavila je knjižicu 'Dajte, pomirite se s Bogom' (2Kor 5,20). U toj knjižici govori se o sakramentu pomirenja i redu pokore, objavljeni su i teološki pogledi na sakramentalno pomirenje s Bogom“, naglasio je don Ante Mateljan, i nadodao kako je Kongregacija za kler objavila dokument 'Svećenik – služitelj Božjeg milosrđa' kao pomoć za ispovjednike i duhovne vođe. U nastavku je don Ante istakao kako razmišljanje o sakramentu pokore i pomirenja može početi od razmatranja tajne zla i grijeha, pa preko svetopisamske misli o pomirenju s Bogom do liturgijskog obreda. U tom kontekstu naglasio je dvije molitve – 'molitva kajanja' i 'molitva odrješenja'. 'Molitva kajanja' jest molitva koja naglašava milosrđe Božje. Ta molitva sadrži tri dijela. Prvi dio jest spoznaja da sam učinio grijeh i potrebno je prosvjetljenje pameti. Drugo, probuditi kajanje 'od srca', tj. kako reče sv. Augustin, nema pravog kajanja bez gađenja na grijeh. Treće, potrebna je 'čvrsta odluka', odluka da se uz Božju pomoć nećemo vratiti na zlo. Druga molitva, 'molitva odrješenja' naglašava milosrđe Božje jer je „Bog, milosrdni Otac, pomirio sa sobom svijet smrću i uskrsnućem svojega Sina, i izlio Duha Svetoga za otpuštanje grijeha“. To otpuštanje grijeha događa se po služitelju Crkve. Otpuštanjem grijeha postajemo dionici Božjeg milosrđa. Nakon ovih uvodnih misli, don Ante je svima podijelio 'Ispit savjesti' koji je priredio prema dokumentu 'Svećenik – služitelj Božjeg milosrđa'. ('Ispit savjesti' – u pripremi)

Svečano slavljenje zvona u 11 sati najavilo je procesiju kroz samostansko dvorište i Šetalištem A. Stepinca te ulaskom u crkvu kroz „Vrata milosrđa“ koja je otvorio mons. Marin Barišić, nadbiskup splitsko-makarski, 20. prosinca 2015. godine. Euharistijsko slavlje, u kojem su ministrirali bogoslovi, a u koncelebraciji su bili provincijal fra Joško Kodžoman, sinjski gvardijan Petar Klapež, nekoliko dekana iz Splitsko-makarske i Šibenske biskupije te još 53 svećenika. Za vrijeme euharistijskog slavlje pjevanje su predvodile časne sestre, pod ravnanjem s. Mirte Škopljanac Mačina, a za orguljama je svirao fra Frano Bosnić. U propovijedi mons. Tomislava Rogić je rekao kako biti kršćanin nije rezultat neke etičke odluke ili neke velike ideje, već je to susret s događajem, s Osobom, koja životu daje novi obzor i time konačni pravac. Samo zahvaljujući tom susretu – ili obnovljenom susretu – s Božjom ljubavlju, koja se pretvara u radosno prijateljstvo, bivamo izbavljeni iz svoje skučenosti i upućenosti samo na sebe i svoje snage. „Majka Marija  nas uči kako život prihvatiti, kako Bogu vjerovati, kako mu svoju slobodu darovati, kako Božju volju prihvatiti. Marija će roditi u štali, bježati u Egipat, tražiti Sina tri dana sve dok ga ne nađe u hramu, pratit će ga svuda, sve dok ga mrtvog ne primi u krilo. I kad je izgledalo sve uzalud, susrest će ga Živa, Uskrsloga, nepobjedivoga. Samo ju vjera i predanje može dovesti do tog mira. Božja će ju svemoć smrti poštedjeti, na nebo uzdići i okruniti Kraljicom“, istaknuo je.

Sinjski gvardijan fra Petar Klapež pri završetku slavlja pozdravio je sve svećenike, redovnike i redovnice te zahvalio Bogu i Gospi Sinjskoj na daru hodočašća. Prije blagoslova i otpusta, župnik fra Perica Maslać predmolio je posvetnu molitvu Gospi Sinjskoj. Nakon euharistijskog slavlja bilo je zajedničko fotografiranje ispred slike Čudotvorne Gospe Sinjske. U pozdravu i zahvali sinjski gvardijan fra Petar Klapež je rekao: „U ovom smo danu doživjeli ljepotu našeg susreta u Kristu, središtu i nadi našega života. Slušali smo njegov glas, glas Dobrog Pastira, koji je živ među nama. On je govorio svakom od nas srcu. Obnovio nas je svojom ljubavlju i dao nam osjetiti svjetlost njegova opraštanja, snagu njegove milosti. Dao nam je doživjeti stvarnost molitve. Zagovorom naše nebeske Majke dobili smo duhovnog osvježenja za dane koji su pred nama.  Isus i Marija pomoći će nam da živimo životom milosrđa gdje god smo poslani sijati Božju riječ“.