Blagdan Gospe Lurdske u KBC Split

Na blagdan Gospe Lurdske i na 24. Svjetski dan bolesnika, u četvrtak 11. veljače, pastoralni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Nedjeljko Ante Ančić predvodio je euharistijsko slavlje u splitskom Kliničkom bolničkom centru na Firulama, u koncelebraciji s bolničkim kapelanom don Tomislavom Topčićem i rektorom Centralnog bogoslovnog sjemeništa u Splitu don Borisom Vidovićem.

Pozdravivši sve nazočne liječnike i liječnice, medicinske sestre i ostalo bolničko osoblje, pacijente i članove njihovih obitelji, mons. Ančić je kazao kako su početak korizme i blagdan Gospe Lurdske povezane važnom porukom. „Na Pepelnicu smo pozvani 'obratiti se i povjerovati evanđelju', te kroz molitvu, post i djela ljubavi otvoriti Bogu svoje srce i dopustiti mu da vodi naš život. Kada se Gospa ukazala Bernardici također je pozvala na obraćenje, molitvu i dobra djela, prema svima, a posebno onima koji trpe. Zato je i papa Ivan Pavao II. proglasio ovaj dan danom bolesnika, a to je zapravo dan svih nas jer svi prije ili kasnije trpimo i susretnemo se s bolesti“. Govoreći o Lourdesu koje je postalo jedno od najvažnijih hodočasničkih mjesta, propovjednik je naglasio kako se tamo događaju brojna čuda poput tjelesnih ozdravljenja, ali i onih važnijih i većih, ozdravljenja duše.

„Bog nam je dao zadaću čuvati zdravlje i život, zato moramo zahvaliti svima koji se po obiteljima, domovima i bolnicama brinu za bolesne. Bolnice jesu lječilišta ali su i mjesta patnje, straha i negativnih misli. Stoga je tu, uz medicinsku pomoć, potrebna i duhovna pomoći jer vjera pruža utjehu i nadu, ali i pomoć bližnjih jer nije dobro da čovjek bude sam, posebno kada je u patnji“, istaknuo je i pozvao da sve poteškoće i boli iznesemo pred Boga jer Isus zna kakav je naš život, proživio ga je u svim dimenzijama osim u grijehu. Kazao je kako se Isus na križu predao u ruke Bogu, a to pouzdanje i predanje je potrebno i nama, posebno u trenucima patnje. Također, svoju Majku Mariju dao nam je da bude naša Majka, da nas prati u svim životnim veseljima i nevoljama. „Svadba u Kani Galilejskoj pokazuje nam kako Marija osjeća ljudske nevolje i potrebe koje potom iznosi Kristu. Ona i danas sve potrebe svoje djece donosi pred svoga Sina i vodi nas k njemu“. Na samom kraju pozvao je okupljene vjernike da se poput Marije potpuno pouzdamo u Boga i svoj život i naše bolesti, po njenom zagovoru, predamo Kristu.

Već tradicionalno slavlje su pjesmom obogatili bogoslovi, a misi je prethodila molitva krunice koju je predmolilo Društvo katoličkih medicinskih sestara i tehničara – Ogranak Split.