Vepric: Hodočašće i susret starijih, bolesnih i osoba s invaliditetom

Udruga sv. Vinka Paulskog u Hrvatskoj, uz pomoć svoje konferencije sv. Duje iz Splita organizirala je već tradicionalno hodočašće i susret starijih, bolesnih i osoba s invaliditetom, u Vepric, u subotu 4. lipnja.

Na susretu se okupilo više od dvjesto osoba koji su imali prilike sudjelovati u animiranju, prijevozu, ispovijedi, misnom slavlju, čitanjima, pjevanju, prigodnom programu i zajedničkom objedu. Dobrodošlicu im je zaželio upravitelj svetišta don Mijo Šurlin, a misno slavlje predvodio je duhovnik Konferencije don Tomislav Ćubelić, žunik katedrale sv. Dujma u Splitu.

U homiliji je naglasio kako je važno posvijestiti sebi da uvijek ima netko tko zna za našu patnju - Bog, koji se očituje preko dobrih ljudi, osoba koje vode računa o drugima. "Bog čini da se Božje i ljudsko umreži u susretima po kojima je doista moguće živjeti. To je Božji put. Patnja je neprotumačiva tvorevina, a čovjek je pun pitanja. Božanski sloj patnje kao da je teže shvatiti. Blagdan je Srca Marijina i Crkva nas poziva razmišljati o patnji Marije i Josipa, kad su izgubili Isusa. Ne optužuju se međusobno, već traže i nalaze dijete ondje gdje su ga i odveli na početku njegova života - u hramu", naglasio je i potaknuo na razmišljanje gdje danas odvodimo djecu i koliko je moguće da nam ih padne na pamet tražiti  u crkvi, tražeći rješenje pred Bogom, kod Boga.

Redovito su, pa i ovaj put, na ovom susretu pomoć iskazali oci isusovci, i to kroz ministriranje, pričešćivanje, ispovijed i podjelu sakramenta Bolesničkog pomazanja. Pridružio im se i don Ivan Ćubelić, župnik susjedne župe Kraljice mira. Pjevanje na misi animirala je s. Beatrica Bakić, milosrdnica iz Otoka.

Nakon mise sudionici su se okupili u velikoj dvorani svetišta. Udruga mladih iz Konferencije sv. Duje - Split s predsjednicom Marijom Mamić pripremili su i izveli prigodan program s djecom kojima pomažu pri učenju i druže se tijekom cijele školske godine. Slavlje zajedništva se nastavilo za ručkom koji su članovi Konferencije pripremili za sve prisutne, zahvaljujući brojnim donatorima koji i sad i tijekom cijele godine prate djelovanje Konferencije.

Udrugu je osnovao blaženi Frederic Ozanam (1813.-1853.) u Francuskoj u 19. stoljeću. Njegovu želju da popravi društvo u kojem je živio, najbolje izražava njegova misao: "Želio bih obuhvatiti cijeli svijet mrežom ljubavi!" Bio je profesor na Sorbonni, povjesničar i katolički pisac. Doktorirao je pravo (1836) i književnost (1938.),  te već 1840. dobija mjesto na Sorbonni, na katedri za strane književnosti kao prvi uvjereni katolik nakon revolucije. Tu djeluje do smrti. "Dobrotvornost je potrebna ne samo za bijednike nego i za bogataše. Potrebno je ne samo u prolazu baciti novčić, već potražiti potrebnike u njihovim neljudskim uvjetima". Potican takvim razmišljanjem, njegov je odgovor: "Umjesto da govorimo o milosrđu, učinimo nešto i zaista pomozimo siromasima." Tako se rađa prva konferencija nazvana Konferencija ljubavi, u Parizu 23. travnja 1833. godine. Stavljena je pod zaštitu sv. Vinka Paulskoga i Blažene Djevice Marije. Blaženom Frederiku učitelj i uzor je bio sv. Vinko Paulski. Prava kći Vinkove ljubavi i prva bliska suradnica mu je bila s. Rozalie Randu.

Postoji podatak da se "8. listopada 1858. godine konstituirala konferencija sv. Vinka Paulskoga u Zagrebu po odobrenju nadbiskupa i kardinala Jurja Haulika." Taj datum se obilježava kao početak rada Udruge na našim prostorima. U Slobodnoj Dalmaciji 3. travnja 1993. novinar Baras navodi: "Na poticaj uglednog bilježnika Josipa Marolija posljednjega muškog izdanka drevne obitelji Marulić, osnovano je u travnju 1882. Društvo sv. Vinka Paulskog (tzv. Vijeće sv. Duje). Taj je udruga pomagala najsiromašnije obitelji materijalno i moralno...(iz Spomen knjige Udruga sv. Vinka P. u RH 1858.-2008., Zagreb, 2009.) Danas u Republici Hrvatskoj Udruga djeluje u preko 30 konferencija.

Konferencija sv. Duje opet je zaživjela 2000. godine te uz potporu sestara milosrdnica djeluje kroz niz aktivnosti. Brine za starije, bolesne, nemoćne osobe, posjećuje domove starih osoba, kao i osoba s fizičkim i mentalnim poteškoćama, više puta godišnje dijeli pakete hrane i higijenskih potrepština, organizira jednom mjesečno druženja uz misna slavlja u samostanu sestara milosrdnica, molitvu te zakusku i niz drugih aktivnosti. Mladi članovi vrlo aktivno pomažu djeci pri učenju te redovito za djecu i roditelje vode radionice različitih sadržaja. Predsjednica je gđa Jozica Vlahović.

Godišnja hodočašća poput ovog u Vepricu svojevrsna su zaključna slavlja tog zajedništva i razmjene dobara. Kako u ovom dijelu Domovine djeluju još konferencije u Otoku, Kaštel Starom, Selcima na Braču - prigoda je to za zajedničko slavlje i suradnju. Kako je nedavno proslavljna i Godinu suradnje članova Vinkovske obitelji, koja je zaključena sa svetkovinom Duhova, ovaj susret je poprimio i dodatnu zahvalnu dimenziju. Prisustvovali su i članovi Marijanske vinkovske mladeži, koji su također vođeni željom da dublje zažive Kristovu istinu po duhovnosti sv. Vinka Paulskog. 

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Mjesno bratstvo Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS) „Blagovijest“, Split – Trstenik organiziralo je u subotu, 8. ...
Hodočašće u Poljsku, zemlju našeg zemaljskog i nebeskog prijatelja sv. Ivana Pavla II. u kojoj su tragove Božjeg ...
Predzadnjeg dana hodočašća, a posljednjeg dana boravka u Poljskoj, 12. listopada, hodočasnici Splitsko-makarske ...
Karol Wojtyla postao je Krakovski biskup 1958. godine, pet godina kasnije papa Pavao VI. imenovao ga je nadbiskupom, a ...
20. stoljeće bilo je vrijeme velike patnje i stradanja na tlu kršćanske Europe. Dok mnogi čine najveća zla bratu ...
„Tko želi znati kako kuca srce Poljske, mora doći na Jasnu Goru“, rekao je sv. Ivan Pavao II. Osjetili su to i ...
Drugi dan hodočašća Splitsko-makarske nadbiskupije „Ne bojte se! Otvorite vrata Kristu!“, 8. listopada, započeo je ...
Vjernici Splitsko-makarske nadbiskupije predvođeni nadbiskupom i metropolitom mons. Marinom Barišićem krenuli su na ...