Svečanost u HNK Split u prigodi Dana grada i dodjela nagrada

Budući da je svetkovina sv. Dujma istodobno i Dan grada Splita, u petak 5. svibnja u splitskom HNK-u, priređena je prigodna svečanost, na kojoj je, uz različite programe, pozdrave i dodjelu nagrada, uputio i svoj pozdrav splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić. „Slavlje svetog Dujma, biskupa, mučenika i zaštitnika grada Splita, te ujedno i Dana našega grada, jedinstven je događaj koji nas okuplja i povezuje u radosno zajedništvo ispunjeno slavljeničkim ozračjem“, započeo je svoj govor nadbiskup Barišić, Dujmov 107. nasljednik pozdravivši sve nazočne predstavnike županije i grada, društveno-političkih ustanova na državnoj i lokalnoj razini, sve Splićanke i Splićane, kao i sve goste Grada, osobito laureate ovogodišnjih nagrada.

„Svake godine uz svetkovinu sv. Dujma dodjeljujemo nagrade građanima koji svojim životom i radom doprinose boljitku našega Grada, društva i Domovine. Ohrabrujuće je znati da među nama postoje osobe koje i u kriznim vremenima svakodnevno, strpljivo i ustrajno, svjedoče nadu i nalaze put budućnosti. To su osobe s prepoznatljivim stilom izvrsnosti, odgovornosti, solidarnosti i općeg dobra, osobe čiji način života i rada svjedoče da smo kulturna i humana sredina, da smo uza sve ograničenosti i izazove još uvijek prepoznatljivi na putu Dujmova nadahnuća. Između mnoštva kandidata za ovogodišnju nagradu izabrani ste vi, poštovani laureati. Neupitno je da se u našem gradu nalazi još veliki broj onih koji su zajedno s vama mogli dijeliti mjesto na pozornici. Međutim toliki su među nama u jednoj drugoj kategoriji za nagradu, ali ne za svoj rad, već da dobiju 'rad' – radno mjesto. Doista, to temeljno pravo postaje danas prvorazredna nagrada za tolike obitelji, posebno za mlade. Kako i kada ćemo njih nagraditi?“, kazao je nadbiskup te se upitao: „Je li rješenje u tome da razne 'ultre' dovode mlade izvana da se ovdje zabavljaju, dok naša mladost odlazi preko (ultra) granice u potrazi za radom?“

Nadbiskup je potom upozorio da „nije dobro ako se zaustavimo samo na godišnjem danu zajedništva i dodjele priznanja. Sveti Dujam nas želi vidjeti u zajedništvu svakodnevlja, u zajedništvu naše različitosti, u kojem ćemo i sami postati djelitelji nagrada bližnjima. Zahvalnost, uočavanja, priznanje, podrška, pohvala, pravičnost, solidarnost samo su neki od načina kojima dodjeljujemo nagrade u svakodnevnom životu. I dobronamjerna i iskrena kritika svojevrsna je nagrada. Slaveći svetkovinu našeg svetog zaštitnika, kao Dujmovo duhovno i kulturno potomstvo, ne želimo biti „sezonci“ u vjeri i humanosti, već ljudi i kršćani svakodnevlja“ Čestitavši laureatima ovogodišnjih nagrada grada Splita, nadbiskup je poručio: „Dok Vam još jednom čestitam i zahvaljujem, želio bih da naš grad i naša domovina budu nagrađeni novim radnim mjestima i novim obiteljima koji u svoj grad Split i u svoju domovinu Hrvatsku neće biti i dolaziti samo sezonski, već će u njoj tražiti i graditi svoju budućnost. Sveti Dujme, naš Split je tvoj Split. Moli za nas, štiti nas, naše obitelji i sve mlade! Na dobro nam došla Sudamja!“

Potom je uslijedila dodjela nagrada. Nagrađeni za životno djelo u 2017. su: Drago Štambuk, za veliki stvaralački doprinos hrvatskoj poeziji, hrvatskom jeziku i njegovim narječjima; prof. emeritus dr. sc. Ivo Banović, za cjelokupan doprinos stručnom i znanstvenom radu te razvoju i unapređenju medicinske znanosti iz područja ginekologije i opstetricije posebno perinatologije i patologije trudnoće; Feđa Klarić, za poseban doprinos foto novinarstvu kojim je predstavio i trajno zabilježio splitsku, dalmatinsku i hrvatsku svakodnevnicu i važne događaje kroz više desetljeća. Osobna nagrada dodijeljena je Lešina Ani, za posvećenost u pružanju pomoći potrebitima, nesebičan društveni angažman i humanitarno – volonterski rad. Dobitnici skupnih nagrada su Športski savez invalida grada Splita (predsjednik Mijo Bakić), za ostvarene rezultate na polju vrhunskog športa osoba s invaliditetom; Udruga MOST (predsjednica Đordana Barbarić), za uspješne akcije u promicanju solidarnosti na području suzbijanja siromaštva, u pružanju podrške mladima s problemima u ponašanju i onima koji izlaze iz alternativne skrbi te promicanje građanskog aktivizma i volonterskog rada.